نام محصول:بررسی حقوق و دستمزد شرکت زمزم

نام محصول:بررسی حقوق و دستمزد شرکت زمزم

براي توضيحات بيشتر و دانلود کليک کنيد

 • نام محصول:بررسی حقوق و دستمزد شرکت زمزم

  نام محصول : بررسی حقوق و دستمزد شرکت زمزم

  دسته : حسابداری
  بازدید: 2 بار
  فرمت فایل: doc
  حجم فایل: 31 کیلوبایت
  تعداد صفحات فایل: 32

  توضیحات کوتاه:
  بررسی حقوق و دستمزد شرکت زمزم در 32صفحه در قالب فایل ورد قابل ویرایش

  توضیحات کامل:

  بررسی حقوق و دستمزد شرکت زمزم

  مقدمه

  از آنجایی كه هزینه حقوق و دستمزد و مخارج مربوط به آن در صد تقریباً بالایی از هزینه‌ها را تشكیل می دهد ضروری است در این سیستم پیش بینی های لازم برای حصول اطمینان از پرداخت صحیح حقوق و دستمزد بعمل آید. از سوی دیگر سیستم حقوق و دستمزد باید بنحوی طراحی شود كه اطلاعات لازم را بسرعت گرد آوری، كسورات لازم را محاسبه نموده و تدابیر مناسبی برای جلوگیری از پرداخت به افراد و سایر انواع سوء استفاده ها فراهم نماید.

  برای رعایت قانون، كارفرما موظف است اطلاعات لازم در مورد كاركنان و میزان حقوق و مزایای آنان را به مراجع ذیصلاح ارسال نماید. در ایران نیز طبق قانون مالیات بر آمد، كارفرما مؤظف است اسامی كاركنان و مشخصات آنها را به حوزه های مالیاتی محل ارسال و مالیات متعلق به كاركنان را به حساب مخصوصی واریز نماید. بعلاوه طبق قوانین تأمین اجتماعی لازم است هر ماهه اسامی كاركنان و میزان حقوق و دستمزد آنها طی لیستی به ادارات تأمین اجتماعی محل تسلیم دو حق بیمه سهم كارمند و كارفرما به حسابهای مخصوص واریز گردد.

  سیستم حقوق و دستمزد

  در سیستم حقوق و دستمزد به علت تراكم و استمرار اطلاعات، نحوه پردازش اطلاعات و اهمیت سرعت و صحت آن از اتوماسیون استفاده می شود. اطلاعاتی نظیر نرخ ساعتی و یا روزانه حقوق و دستمزد كه ممكن است برای مدت موقتی تغییر نكند و همچنین برنامه هایی نظیر نحوه محاسبات كسورات مالیات و حق بیمه صندوق تأمین اجتماعی كه در طول سال، قوانین آن ثابت می‌باشد را بهتر است در حافظه كامپیوتر ذخیره نمود. با استفاده از این اطلاعات ، می‌توان محاسباتی مانند حقوق و یا دستمزد ناخالص، كسورات، تعیین حقوق و دستمزد خالص و بروز در آوردن سابقه هر كارمند و كارگر رابطه الكترونیكی انجام داد.

  حسابداری حقوق و دستمزد

  حقوق بخشی از هزینه هر شركت است در واحدهای خدماتی نظیر مؤسسات حسابرسی، بنگاههای معاملات املاك و آژانسهای مسافرتی عمده ترین هزینه، حقوق می باشد. از آنجایی كه واحدهای خدماتی، خدمات كاركنان خود را می فروشند، لذا هزینه حقوق كاركنان هزینه اصلی فعالیت این واحد ها را همانند بهای تمام شده كالای فروش رفته در مؤسسات بازرگانی كه بزرگترین هزینه می باشد، تشكیل می دهد. حقوق كاركنان می تواند شكلهای مختلفی داشته باشد. بعضی از كاركنان حقوق خود را بصورت سالانه، ماهانه و یا هفتگی دریافت می كنند. بعضی دیگر بر اساس ساعتهای كار حقوق دریافت می كنند. ممكن است كاركنان بخش فروش، تمام یا قسمتی از حقوق خود را بر مبنای درصدی دریافت كنند. بعضی دیگر از واحدهای تجاری نیز علاوه بر حقوق عادی كاركنان به آنها پاداش نیز پرداخت می كنند. اغلب واحدهای تجارتی بر مبنای ساعت كاركنان ، برای آنها حقوقی در نظر می گیرند كه حقوق عادی نام دارد. و به ازاء ساعات اضافی كار كاركنان، برای آنها اضافه كاری در نظر می گیرند.

  لیست حقوق و دستمزد

  لیست حقوق و دستمزد عبارت است از فرم چند ستونی كه برای خلاصه كردن، گرد آوری و سهولت گزارش اطلاعات مرتبط با حقوق و دستمزد مورد استفاده قرار می گیرد. فرم و طرح این لیست به تعداد و گروههای كاركنان، اطلاعات مندرج در آن و نحوه استفاده از ماشینها و ابزار مكانیكی و الكترونیكی بستگی دارد.

  اطلاعات مندرج در این فرم عبارتند از : اطلاعات مربوط به مشخصات فردی كارمند ، ساعات و نرخ دستمزد مزایای مستمر و غیر مستمر ، كسورات و نحوه تسهیم هزینه حقوق و دستمزد به واحدهای مختلف شركت.

  شركتهای مختلف بر حسب روال خاص خود لیست حقوق و دستمزد تهیه می كنند. بدین معنی كه ممكن است در شركتی هر 15 ماه روز یكبار حقوق كاركنان پرداخت گردد و در شركت دیگر هر 25 روز یكبار و شركتهای دیگر به روال دیگر حقوق كاركنان خود را پرداخت نمایند. نمونه لیست حقوق و دستمزد در صفحه چاپ شده است.

  جمع

  ردیف

  نام و نام خانوادگی

  شماره تأمین اجتماعی

  ساعت كاركرد

  نرخ دستمزد

  حقوق

  حقوق و مزایا

  اضافه كار

  فوق العاده

  جمع حقوق و مزایا

  مالیات

  كسور

  بیمه

  اقساط وام

  سایر

  جمع كسور

  مبلغ خالص

  تولیدی

  تهیه هزینه حقوق و مزایا

  اداری

  فروش

  عوامل نظریه های حقوق و دستمزد 1- نظریه كارآیی 2- نظریه عرضه و تقاضا

  3-نظریه قوانین و مقررات دولتی

  نظریه كارآیی

  عامل اصلی سطح دستمزد ها را میزان كارآیی كاركنان و بازدهی كار آنان می داند.

  نظریه عرضه و تقاضا

  این نظریه به خدماتی مانند كالا و تعیین قیمت می نماید یعنی با فرض عدم دخالت سایر عوامل (دولت، مقررات، فشارهای اجتماعی و .. ) نرخ دستمزد ها در محل تلاقی منحنی عرضه و تقاضا تعیین می شود.

  نظریه قوانین و مقررات دولتی

  در سیستم های اقتصاد ارشادی معمولاً دولتها بوسیله تصویب قوانین و مقررات دولتی، برای تأمین حقوق و دستمزد عادلانه عاملان كار، اقدامات وسیعی را به مرحله اجرا در می آورند. و این بر اساس قوانین كار و مقررات دولتی حداقل حقوق و دستمزد، شرایط محیط كار، ساعات كار، قوانین و مقررات، بیمه ، بازنشستگی و از كار افتادگی و سایر مزایای مادی را برای عاملان كار تعیین می كند و آنان را در سود كارخانجات شریك می نماید.

  كنترلهای داخلی سیستم حقوق و دستمزد

  كنترلهای لازم در رابطه با سیستم حقوق و دستمزد به تعداد كاركنان بستگی دارد. هر چه كاركنان مؤسسه بیشتر باشد افراد بیشتری برای كنترل هزینه حقوق مورد نیاز می باشد. جهت كنترل و شناسایی دقیق هزینه حقوق و دستمزد، كارت ساعت كاركنان متداولترین مدرك می باشد. حتی در برخی از شركتها كه كاركنان زیادی دارند، جهت كنترل بیشتر لازم است یكی از افراد نگهبان در كنار ساعت كارت زنی حضور داشته باشد.

  كنترلهای لازم در هنگام تهیه لیست باید بنحوی باشد كه حقوق و دستمزد به افرادی پرداخت نگردد. برای این منظور باید هنگام پرداخت كنترلهای بیشتر صورت گیرد. یكی از شیوه های مناسب برای این امر گرفتن امضا از هر یك از كاركنان به هنگام دریافت حقوق و یا فیش حقوقی می باشد.

  حقوق و دستمزد كاركنان در شركتهای مختلف به اشكال متفاوتی پرداخت می گردد. متداولترین اشكال پرداخت حقوق و دستمزد به شرح زیر می باشد:

  الف) صدور چك عهده بانكی شركت: در این صورت ابتدا چكی معادل جمع مبلغ قابل پرداخت به كلیه كاركنان صادر و به حساب مخصوص كه برای این منظور افتتاح شده است واریز و سپس از محل حساب مذكور برای هر یك از كاركنان چك صادر می گردد.

  ب) واریز حقوق به حسب بانكی كاركنان:

  اغلب شركتهایی كه كاركنان زیادی دارند برای سهولت كار چكی معادل جمع حقوق و دستمزد قابل پرداخت صادر و به همراه اسامی كاركنان و شماره حساب بانكی آنها به بانك ارسال می دارند. بانك نیز معادل مبلغ مندرج در لیست حقوق و دسمتزد به حساب جاری هر یك از كاركنان واریز می نماید. در این شیوه اگر چه دشواریهای ناشی از صدور چك برطرف می گردد ولی احتمال سوء استفاده بیشتر می باشد.

  علاوه بر كنترلهای فوق لازم است ترتیبی اتخاذ شود كه در صورت پرداخت نقدی عمل تهیه لیست، ثبت سند حسابداری و پرداخت وجه به اشخاص مختلفی واگذار گردد. زیرا هر چه تعداد افراد مسئول در این عملیات زنجیره ای و مرتبط بهم بیشتر باشد احتمال سوء استفاده كمتر می گردد.

  سهم كارمند از سود در شركتها

  در مواردی ممكن است برخی از شركتها به منظور افزایش كارآیی كاركنان خود، علاوه بر حقوق ، مبالغی نیز بابت پاداش سالانه تحت عنوان سهم سود به هر یك از كاركنان پرداخت نماید. این رقم معمولاً از طریق دستورالعمل های وزارت كار یا توافقهای بین كارمند و كارفرما تعیین می گردد. در مواردی كه پاداش بر اساس در صد مشخصی ار سود ویژه محاسبه می گردد. ممكن است سود ویژه در هر یك از شرایط زیر مبنای محاسبه پاداش قرار گیرد:

  الف) سود ویژه قبل از كسر مالیات بر درآمد و پاداش

  ب) سود ویژه پس از كسر پاداش و قبل از كسر مالیات بر درآمد

  ج) سود ویژه قبل از كسر پاداش و پس از كسر مالیات بر درآمد

  د) سود ویژه پس از كسر پاداش و مالیات بر درآمد

  كنترلهای داخلی بر حقوق و دستمزد

  كنترلهای داخلی در مورد تحقیق و دستمزد نیز كاربرد دارند و شركتها كنترلهای خاصی را در حسابداری حقوق و دستمزد مستقر می سازند. تعداد زیاد مبادلات حقوق و دستمزد و انواع گروههای دیگر آن ریسك اهمال در كنترل آن را افزایش می‌دهد. سیستمهای حسابداری دو نوع كنترل ویژه را برای حقوق و دستمزد تدارك دیده اند:

  1- كنترل كارآیی 2- كنترل برای محافظت پرداختهای حقوق و دستمزد

  این متن فقط قسمتی از بررسی حقوق و دستمزد شرکت زمزم می باشد

  جهت دریافت کل متن ، لطفا آن را خریداری نمایید


  تضمین خریدicon تعداد بازدید : 9
 • نوشته : سیامک
 • پنجشنبه 16 آذر 1396